Sütaş, “Türkiye’nin Patent Raporu 2020” verilerine göre

41 patent başvurusu ile Süt ve Süt Ürünleri sektöründe 1.

Gıda ve İçecek alanında 3. sırada yer alıyor.

Sütçülüğün uzmanı, işimizin ustasıyız. Bize özgü teknolojiler ve Ar-Ge çalışmalarımız ile Anadolu kültürünün sütçülük birikimini, uluslararası seviyedeki uzmanlığımızla buluşturuyoruz. Tesislerimizi kendimiz projelendiriyor, kullandığımız yazılım, makine ve ekipmanların birçoğunun ülkemizde tasarlanıp üretilmesine öncülük ediyoruz.

Son 20 yıldır sürekli yürüttüğümüz çalışmalar ile yatırımlarda yerli teknoloji kullanım oranını yüzde 30’lardan yüzde 80’lere çıkardık.

Ürün geliştirme sürecimizde tüketicilerimizin bugünkü beslenme ve sağlık ihtiyaçları ile onların ve müşterilerimizin beklentilerini karşılamayı hedefliyoruz. Dünyadaki tüketici trendlerini takip ediyor, tüketicilerimizin ürün ve hizmetlerimizle ilgili danışma hattımıza ilettiği geri bildirimleri kullanmaya önem veriyoruz.

Ürün geliştirme çalışmalarının yanı sıra yeni üretim tekniklerinin bulunması ve mevcut üretim tekniklerinin geliştirilmesi, işletmede verimliliğin artırılması ve Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm uygulamalarına (üretim hattında robot tasarımı, otomasyon sistemleri vb.) yönelik araştırma, geliştirme ve uygulama projeleri yapıyoruz.

 

bilim adami.jpg

 

2016 yılında Türkiye’nin süt ve süt ürünleri sektöründe, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından
onaylanan ilk Ar-Ge merkezini kurduk.

 

uzman-muhendis-inek.png

 

34 kişilik kadrosu ile merkezimiz, Sütaş Grubu'nda tüm birimlerin çalışmalarında da etkin
koordinasyon sağlıyor.

 

elinde_sut_sisesi_tutan_inek.gif

 

Çalışanlarımızın fikir ve deneyimlerine başvurarak çalışmalarımızda kurum içi inovasyonu teşvik ediyoruz.

 

OK.jpg

 

Merkezimizde 2020 sonu itibarı ile devam eden 29 projemizin yanı sıra 205 projemizi de tamamladık.

 

Geleneksel Peynirlerde Mikrobiyota Araştırması

Tarım ve Orman Bakanlığı destekli projede, Marmara ve Ege bölgelerinde yerel ve geleneksel yöntemler ile üretilen Ezine ve Mihaliç örnekleri toplayarak mikrobiyota incelemesi yaptık. Bu peynirlerdeki farklı aroma profilini oluşturan ve daha önce gen bankasına kayıt edilmemiş Mihaliç peyniri için 144, Ezine peynirinde ise 112 olmak üzere toplam 256 adet bakteri suşu izole ettik. Bunlar içerisinden 10 suş seçildi ve çoğaltılmaları üzerine çalışmaya devam ediliyor. Seçilen suşlar da gen bankasında kayıtlı durumda.

Buzağı Maması Geliştirme Projesi

Buzagilar.png

 

Türkiye’de üretilmeyen ancak buzağı gelişimi açısından gerekli mineral ve vitaminlere sahip, besin içeriği yeterli bir ürün geliştirdik ve çiftliklerimizdeki buzağıların beslenmesinde kullanmaya başladık.

 

 

2018-2020 Yıllarında Geliştirdiğimiz ve Müşterilerimizle Buluşturduğumuz Bazı Ürünlerimiz

Izgarella

IZGARELLA.pngPeynir lezzetini ızgaraya, ızgara keyfini peynire taşıyan Izgarella markamız da bu anlayışla 2020 yılında yoğun çalışmalarımız sonucu tüketicilerimizin beğenisine sunduğumuz bir ürünümüzdür. Izgarella; tavada ya da mangalda kolayca ızgara edilmeye uygun yapısı, ideal tuz oranı ve tek kullanımlık paketleriyle peynir severlere ve ızgaradan keyif alanlara hitap ediyor.

 

Çikolatalı ve Meyveli UHT Süt

Sekersiz-sutler.png

2020 yılında, Sütaş çikolatalı meyveli süt ailesi, çocukların şeker tüketimlerini azaltacak önemli bir inovasyonla genişledi. Çocukların lezzet beklentisini en üst seviyede karşılayarak süt içmeyi daha eğlenceli hale getiren, içeriğiyle annelerin içini daha da rahatlatan şeker ilavesiz sütlerimiz Kasım 2020’de rafa çıktı. Çocukların en sevdiği çikolatalı ve çilekli çeşitleri sunan şeker ilavesiz sütler laktoz da içermiyor.

 

 

Krema

Krema200ml.png

Kremayı yalnızca yemeklerde ve soslarda kullanan
tüketicilere daha az yağ içeren bir ürün alternatifi sunma amacıyla Sütaş Krema portföyüne “yemeklere ve soslara özel az yağlı krema” eklenmiştir.

 

 

sutasrapor2.png

YAZIYI PAYLAŞ