Sektörümüzün sürdürülebilirliği ve gelişmesinde, nitelikli insan gücünün öneminin bilincindeyiz. Bu insan gücünün yetiştirilmesinde Üniversite-Sanayi işbirliğinin önemli bir araç olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla, 1996 yılında Uludağ Üniversitesi, 2010 yılında da Aksaray Üniversitesi ile eğitimde işbirliği protokolleri imzaladık.

Protokoller kapsamında, Karacabey Meslek Yüksek Okulu ve Aksaray Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulları’nın, süt değer zincirine işgücü yetiştiren bölümlerinde okuyan öğrencilere Sütaş’ta uygulamalı ders, işyeri eğitimi ve staj imkanı sağlıyoruz.

BURS PROGRAMLARI

Eğitimde işbirliği protokollerine ek olarak, 2011 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi, 2014 yılında Aksaray Üniversitesi, 2018 yılında da Bingöl Üniversitesi ile Mesleki Eğitime Destek Bursu Protokollerini imzaladık.

Bu üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan öğrenciler, mesleki eğitime destek ve yurt burslarımızdan faydalanıyor. 2018 yılından itibaren de bu bölümlerden başarı ile mezun olan öğrencilere iş garantisi vermeye başladık. Böylelikle yeni mezun genç yeteneklerin işsizlik sorununa çözüm getirerek sektöre kazandırılmasını sağlanıyoruz.  

Bunların yanısıra Sütaş, üniversitelerde lisans düzeyinde öğrenim gören, başarılı ve maddi imkânları yetersiz öğrencilere de Eğitime Destek Bursu veriyor.

Tüm bu burslar karşılıksız olup, bursiyere mecburi hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü getirmemektedir.

Bursları, her yıl belirlenen kontenjan çerçevesinde, burs kriterlerine uyan ve ülke genelinde yapılan değerlendirmelerde üstün başarı gösteren öğrencilere tahsis ediyoruz

Öğrencilerin gelişimini desteklemek amacıyla; kendilerine yaz döneminde staj imkânı sunuyoruz. Stajı çok önemsiyor ve işe alım sürecimizin bir basamağı olarak görüyoruz.

2017 yılında Türkiye’nin en başarılı öğrencilerini sektöre kazandırabilmek için, bursiyerlerimizin profesyonel hayata hazırlık ile ilgili farkındalıklarını artırmak ve kariyer yönelimlerini netleştirmelerine yardımcı olmak amacıyla kişisel gelişim ve kariyer koçluğu uygulamasına geçtik. Bursiyerlerimizden 3. ve 4. sınıf öğrencileri, bu konuda eğitim almış  18  yöneticimizden mentorluk desteği alıyor, Akademi Sütaşkı gelişim portalı üzerinden gelişimlerini destekleyecek online eğitimlere katılıyorlar. Tez ve ödev çalışmalarında da öğrencilere destek oluyoruz.

Bugüne kadar 400’ün üzerinde öğrenciye burs vererek sektörün ihtiyacı olan insan gücünün yetişmesine katkı sağladık.

Bu katkılarımız her yıl artarak devam etmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ