Nesnelerin İnterneti Sistemi ile çiftliklerimizdeki doğallığı teknoloji ile güvence altına alıyoruz.

Sürü Yönetim Sistemi ile Çiftliklerimizde verimliliği etkileyen birçok performans göstergesini takip ederiz. Hayvanlarımıza ilişkin verileri kayıt altına alabilmek için dijital teknoloji çözümlerini günlük yaşantımızın bir parçası haline getirdik. Tüm ineklerimize doğumlarından hemen sonra elektronik küpe ve ergenlik çağına geldiklerinde ineklerimizin gün boyu kat ettikleri mesafeyi, yatıp kalktıkları süreleri, yem tüketim süreleri gibi verileri toplamak amacıyla transponder veya pedometre takarız.

Transponder ve pedometreler vasıtasıyla toplanan veriler otomatik olarak veri tabanına aktarılır. Sağım sistemine takılan sütölçerler aracılığıyla hayvanların her sağımda verdikleri süt miktarı ve sütün iletkenliği ölçülür. Ayrıca vücut kondisyon skorundaki değişimi izlemek amacıyla sağım alanının çıkışına konulan kantarda her sağımdan sonra hayvanlar tartılır ve bu veriler düzenli olarak takip edilir.

Sürümüzü sistemde toplanan verilerden elde ettiğimiz rapor doğrultusunda yönetiriz. Bu sistem hastalıklı olma ihtimali olan hayvanlarla ilgili ikazda bulunarak, hastalıkların erken teşhis ve tedavi edilmesine imkân tanır. Ayrıca kilo kaybı yaşayan hayvanların belirlenmesine olanak tanıyan bu sistem sayesinde, hayvanların özel olarak beslenmesini ve gelişmesini sağlarız.

YAZIYI PAYLAŞ