2017 yılında 2015 yılına kıyasla atık sahasına giden atıklarımızın miktarını %32 azalttık.

Geri dönüşümün çevre ve gelecek için öneminin bilincindeyiz. "Sıfır atık hedefi" yaklaşımımızla atıkları azaltmak, ayrıştırmak ve dönüştürmek için çeşitli uygulamalar yapıyoruz.

Hâlihazırda tüm ambalaj malzemelerimizin %84’ü tamamıyla geri dönüştürülebilen malzemelerden, % 16’sı ise kağıt karton ağırlıklı kompozit ambalajlardan oluşuyor. Kompozit ambalajlar, sorumlu orman yönetimi uygulamalarına uygun olduğu belgelendirilen FSC® sertifikasyonuna sahiptir.

Ambalajlarımızda kullanılan malzemeleri azaltmak için Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. 2020 hedefimiz kapsamında, 2016-2017 yıllarında 69 adet ambalaj malzemesinde yapılan ağırlık azaltımı çalışmalarımızda %15,5’lik bir azaltımla, toplamda 813 tonluk ambalaj malzemesi azaltımı gerçekleştirdik. Piyasaya sunulan ürünlerimizin ambalajlarının geri toplama ve geri kazanımını yetkilendirilmiş kuruluşlarla birlikte gerçekleştiriyoruz.

Tarımsal faaliyetlerimiz, hayvancılık faaliyetlerimiz ve süt üretim faaliyetlerimiz sonucunda oluşan organik atıklarımızı doğal enerji tesislerinde enerjiye ve gübreye dönüştürüyor, çevreye verdiğimiz atıkları asgariye indiriyoruz.

Organik atıklarımızı gübre ve enerjiye dönüştürerek faydalı hale getiriyoruz. Geri dönüştürülebilir nitelikteki tüm atıklarımızın, yetkilendirilmiş kuruluşlarca dönüştürülmesini sağlıyoruz. Bu çalışmalar sonucunda atık sahasına giden atık miktarı 2015’e kıyasla %32 azalmış durumdadır.

YAZIYI PAYLAŞ