Türkiye’de her 10 hanenin 8’inde Sütaş ürünü tüketiliyor. Bu sorumlulukla; en kaliteli sütlerden, yüksek hijyenik standartta, en ileri üretim teknolojisini kullanarak doğal ve lezzetli süt ürünleri üretmeyi, tüketici ve müşterilerimize kaliteli ve güvenilir gıda sunmayı hedefliyoruz.

SWG_bireylerin-sagligi.png

Gıda Güvenilirliği

Türkiye’de her 10 hanenin 8’inde Sütaş ürünü tüketiliyor. Hedef ve sorumluluğumuz; en iyi sütü tedarik edip en yüksek hijyenik standartta, en ileri üretim teknolojisini kullanarak doğal ve lezzetli süt ürünleri üretmek, tüketici ve müşterilerimize kaliteli ve “güvenilir gıda” sunmaktır.

Ürünlerimizin doğallığını ve lezzetini korurken güvenilirliğini de güvence altına almak için ineklerimizin beslendiği yemlerden, sofralara kadar uzanan tüm süreci “Çiftlikten Sofralara” entegre iş modelimizle izliyor, değerlendiriyor ve ilave sertifikasyonlarla mevzuatın ötesine geçen uygulamalarımızla kontrol ediyoruz.

Süt Üreticilerinin Denetimi

Mevzuat ve FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Şartları’ndan kaynaklanan; kalite, hijyen, hayvan sağlığı ve refahı kuralları ile bazı çevresel tedbirlere uyumu çiğ süt satın aldığımız tüm üreticilerimizden talep ederiz.

Bu koşulların karşılanması için Süt Kalite Geliştirme Ekiplerimiz, süt aldığımız çiftlikleri ve süt toplama merkezlerini düzenli olarak denetler. Sütlerimiz üretim tesislerimize kabul edilmeden önce çiftlikler ve süt toplama merkezlerinde kontrol edilir. Fabrikalara taşınan sütler, üretime girmeden önce yeniden fiziksel, mikrobiyolojik ve kimyasal testlere tabi tutulur.

Malzeme ve Hizmet Tedarikçilerimizin Denetimi

Tedarikçilerimizi sistematik ve adil biçimde seçer, onlarla güvene ve iş birliğine dayalı, uzun vadeli ilişkiler
kurarız. Tedarikçilerimizi gıda güvenliği açısından risk grubuna göre ayırarak
değerlendiririz. Satın alma sürecimiz kapsamında Kalite Denetim Planı çerçevesinde tedarikçi denetimlerimizi gerçekleştiririz.
Denetimlerimizde; AIB International tarafından yayınlanmış olan gıda güvenliği konusunda üst seviye bir kılavuz olarak görülen Ön Gereklilik ve Gıda Güvenliği Programlarının Birleştirilmiş Denetim Standartlarını kullanırız.

Süt Ürünleri Üretiminin Denetimi

Süt ve süt ürünleri üretimimizde mevzuatın yanı sıra aşağıdaki akreditasyon ve sertifikaları kullanırız.
GMP (İyi Üretim Uygulamaları), ürünlerin gıda güvenliğini, Sütaş kalitesini ve yasal gereksinimleri  karşıladığını garanti eden
sistemdir.
FSSC 22000 (Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi); Global Gıda Güvenliği Girişimi  (www.mygfsi.com) tarafından tanınan ve uluslararası geçerliliği olan gıda güvenliği yönetim standardıdır.
GFSI Global Food Safety Initiative; Daha güçlü bir GMP Yönetimi sağlamak amacıyla ISO 22000 Gıda güvenliği Yönetim Sistemi’nin geliştirilmiş halidir.

Malzeme ve hizmet tedarikçilerimizin de gıda güvenilirliği ve sürdürülebilirlik kriterleri kapsamında faaliyet göstermelerini bekler, onları ilgili belgeleri almaları için teşvik ederiz.

Satın alma cirosunun %80’ini oluşturan Gıda ile Temas Eden Malzeme Tedarikçilerimizden

%30’u GFSI’nin kabul ettiği üç Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nden* birini uyguluyor.

%90’ı Uluslararası Kalite Yönetim Sistemlerinden birini uyguluyor.

%50’si Çevre Yönetim Sistemi uyguluyor.

%50’si İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi uyguluyor.

* Bu sistemler şunlardır: FSSC 22000 (Food Safety System Certification www.fssc22000.com), BRC (British Retail Consortium www.brc.org.uk ) ve IFS (International Featured Standards www.ifs-certification.com)

Tüketici Sağlığı ve Mutluluğu

Doğal lezzetlerimizden vazgeçmeden 2015 yılına oranla ürünlerde kullandığımız tuz oranını %18, şeker oranını %45 azalttık.

Süt, insan vücudunun gelişmesi ve sağlıklı kalması için şart olan bir dizi besin öğesini doğal olarak içerir. Bu değerli besin kaynağını, doğallığından ve hijyeninden ödün vermeden ambalajlı süt ürünlerine dönüştürüp sütün doğasında olan iyilik ve bereketi daha fazla yaymak için çalışırız.

Tüketicilerin sağlıklı tercihler yapmalarına yardımcı olmak için üzerimize düşeni yaparız. Mevzuatta belirlenen, sağlıklı beslenme ve gıda güvenliği açısından önem arz eden gıdanın niteliğine ve üretimine ilişkin bilgileri, etiketlerimizde tüketicilerimiz ile paylaşırız.

Ambalajlarımızın üzerinde sadece mevzuatın öngördüğü zorunlu etiket bilgilerini değil, aynı zamanda besin öğelerini de beyan ederek tüketicilerimizin ve müşterilerimizin ürün hakkında daha fazla ve daha açık bilgilendirilmesini sağlarız.

Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından doğal olarak zengin kaynak niteliğinde bir besin grubudur. Bu nedenle 100 g, 100 ml, bir porsiyon veya bir paketin tüketilmesi sonucu, günlük kalsiyum ihtiyacının ne kadarının karşılanacağına ilişkin bilgilere ürünlerimizin ambalajlarında yer veriyoruz.

Sütaş’ta, diğer markalardan farklı olarak ambalaj üzerinde üretim tarihi bilgisine de yer veriyoruz. Böylece müşterilerimizin raf ömrü kısa ürünlerin tazeliği ve dayanıklılığı konusunda daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlıyoruz.

Ürünlerin Yeniden Formülasyonu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), obezite, kalp ve damar hastalıkları gibi beslenme alışkanlarının yol açtığı bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele için daha az şeker, tuz ve yağ alınmasını öneriyor.

Biz de sağlık ve iyilik için yaşam biçimlerini değiştirmek isteyen tüketicileri desteklemek üzere çalışıyoruz. Bu kapsamda bazı ürünlerimizin tuz, şeker ve yağ oranlarını düşürmeye çalışıyoruz. Bunu ürünlerimizin tadı, yapısı ve kalitesinde değişiklik olmadan yapmak için kapsamlı AR-GE çalışmalarını yürütüyoruz.

2018-2020 Arası Performansımız

  • Süzme Form’da yağ oranını %50, tuz oranını %50 düşürdük.
  • Meyveli ve çikolatalı sütlerimizde şeker miktarını %30 düşürdük.
  • Sütaş Büyümix’te şeker oranını %20 azalttık.
  • Çikolatalı ve Çilekli Sütlerde ilave şekeri sıfırladık.
  • İhracat Kremada yağ oranını %12 düşürdük.
  • Çırpma kremada yağ oranını %30 düşürdük.
  • Beyaz Form peyniri %50 daha az yağlı ve %50 daha az tuzlu olarak ürettik.

 Tüketici Hattı

En önemli denetçilerimiz, günde 6.5 milyon ürünümüzün buluştuğu tüketicilerimizdir. Tüketici ve müşteri geri bildirimlerinin yönetiminden Sütaş Danışma Hattı sorumludur. Danışma Hattı, aldığı tüm geri bildirimleri “paydaş memnuniyeti” yaratacak şekilde etkin olarak ve en geç 24 saat içinde değerlendirir, cevaplar ve geri bildirimlerden kaynaklanan iyileştirmeleri yönetir; gerçekleştirilen sistematik faaliyetlerin dokümantasyonunu sağlar.

Geri bildirimleri e-posta, 444 4 SÜT (788) hattı, santral telefonları, Sütaş web sitesi (Web sitemizde bulunan öneriler/uyarılar bölümü), faks, posta ve/veya internet siteleri ve sosyal medya hesapları (www.sikayetvar.com, facebook, twitter, instagram vb.) yoluyla alıyoruz.

İstihdam ve Gelişim

Sütaşlı olmak, “iyi insan, iyi vatandaş, iyi sütçü olmak” demektir. Bu felsefeden hareketle insan kaynakları vizyonumuz; Sütaş’ın değerlerine sahip çıkan, sütün iyiliğini ve bereketini yayma misyonunu benimsemiş, işinde uzmanlaşmış ve ustalaşmış iyi sütçülerden oluşan bir aile kurarak Sütaş’ı, misyonuna saygı duyulan, güçlü bir çalışan markası haline getirmektir.

İnsan kaynakları faaliyetlerimizi Kurumsal Yönetim İlkeleri’ni ve etik değerleri gözeterek yürütüyoruz.

Çalışanlarımıza adil, şeffaf, güvenli, huzurlu ve verimli bir çalışma ortamı sunuyoruz. İş gücü uygulamalarını sürdürülebilirlik performansımızın temel bir unsuru olarak görüyor, sürekli gelişim odaklı çalışmalar yürütüyoruz. Sütaşlılar da dahil iş ortaklarımızı faaliyet gösterdiğimiz bölgelerden seçmeye ve dolayısıyla bu bölgelerde istihdama katkıda bulunmaya gayret ediyoruz. Bizimle aynı misyonu paylaşan 4.557 kişiye doğrudan istihdam sağlıyoruz.
 

sutasrapor2.png

YAZIYI PAYLAŞ