Tüketicilere sunduğumuz süt ve süt ürünlerinin kalitesini garanti edebilmek için, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu şartları ile FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Şartları’ndan kaynaklanan; kalite, hijyen, hayvan sağlığı ve refahı kuralarına uyumu çiğ süt satın aldığımız tüm üreticilerimizden talep ederiz. Bu koşulların karşılanması için Süt Kalite Geliştirme Ekiplerimiz, süt aldığımız çiftlikleri ve süt toplama merkezlerini düzenli olarak denetler. 

Denetimlerde süt alım noktasının özelliğine göre GAP-İyi Tarım Uygulamaları, Gıda Güvenliği, hayvan sağlığı ve refahı ile çevre etkisi konuları gözden geçirilir ve Gıda Kanunu ile Kalite Yönetim Sistemimizde tanımlı şartların ve kriterlerin sağlanması gerekir.
Sütlerimiz üretim tesislerimize kabul edilmeden önce çiftlikler ve süt toplama merkezlerinde kontrol edilir. Bu kontroller özellikle sıcaklık, Ph, inhibitör testi ve antibiyotik testleridir.

Sütaş fabrikalarına sütler, her biri dört buçuk tonluk dört ayrı tank taşıyan tankerlerle nakledilir ve fabrikaya ulaştığında her bir dört buçuk tonluk tank ayrı ayrı analiz edilir. Bu analizler; yağ, protein, toplam kuru madde, Ph değeri, toplam canlı, somatik hücre ve antibiyotik analizleridir. Ayrıca her bir tanktan alınan numune, yoğurt mayasıyla mayalanarak içerisinde herhangi bir antibiyotik madde veya kimyasal kalıntı olmadığından emin olmak üzere kontrol edilir. Bu konu en fazla titizlik gösterilmesi gereken husustur; çünkü içerisinde kalıntı olan sütün ne yoğurt, ne ayran, ne de peynir olarak mayalanması mümkün değildir.
Tüm üretim tesislerimizde uyguladığımız Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri sayesinde, tedarik zincirimizin en başından en sonuna kadar, önleyici, sürdürülebilir ve izlenebilir; gıda güvenliği mevzuatına ve uluslararası HACCP Standardı’na uygun; “İyi Üretim, İyi Hijyen, İyi Laboratuvar” prensiplerine uyumlu üretim yapıyoruz.

Ürünlerimizi hazırlarken kendi kontrollerimize ek olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü̈ (TSE) ve müşterilerimiz tarafından yapılan denetimler aracılığıyla raflara güvenilir gıda ulaştırma taahhüdümüzü sınıyoruz.

YAZIYI PAYLAŞ