Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından yapılan bağımsız değerlendirmede Türkiye'nin "En Değerli 25. Markası" ve "En Değerli Süt ve Süt Ürünleri Markası" Sütaş oldu.

Brand Finance, 2020 yılına ilişkin "Türkiye'nin En Değerli Markaları-Turkey 100" çalışmasını tamamladı. Sütaş, Brand Finance'ın 2019-2020 yıllarındaki marka değerlendirmesinde Türkiye'nin "En değerli 25. Markası" ve "En değerli süt ve süt ürünleri markası" oldu.

Rapor, 2019 yılının bir önceki yıla göre, markalar için toparlanma yılı olduğunu ve en değerli 100 markanın toplam değeri bir önceki yıla göre (19,8 milyar dolar) % 24 artarak 24,6 milyar dolara ulaştığını ortaya koyuyor. Raporda, toplam marka değeri içerisinde sanayi sektörü markalarının payının % 30, hizmet sektörü markalarının payının ise % 70 olduğu belirtiliyor.

Türkiye'nin 100 markasının toplam değeri 24,6 milyar dolar

Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, Türkiye'nin en değerli 100 markasına ilişkin değerlendirmesinde "Türk şirketleri küresel oyuncular haline geldikçe hasılatlarının büyük bölümünü yaygın küresel para birimleriyle gerçekleştirecekler. Böylece kur riskinden daha az etkilenecekler ve marka değerlerini koruyacaklardır. Bunun için, Türk şirketlerinin 'dünya markası' olma hedefinden şaşmamaları ve her zaman markalarını küresel ölçekte değerli hale getirmek için çaba harcamaları gerekecektir" diye konuştu.

 

Raporun tamamını incelemek için:

https://brandirectory.com/download-report/brand-finance-turkey-100-2020-full-report.pdf 

YAZIYI PAYLAŞ