Sütaş Sürdürülebilirlik Alanında Tüketici Ürünlerinde “Dünyanın En İyisi”

Süt ve süt ürünleri sektöründe Türkiye’nin lider markası Sütaş’ın “Geleceği Düşünmemiz Çok Doğal” konseptiyle hazırladığı Sürdürülebilirlik Raporu, dünya çapında prestije sahip “LACP Vizyon Ödülleri”nde “Tüketici Ürünleri” sektöründe en büyük ödül olan “Platin”i aldı.


Sütaş’ın sürdürülebilirlik faaliyetlerini ve 2020 sürdürülebilirlik hedeflerini içeren “Sütaş 2015 Sürdürülebilirlik Raporu”, dünyanın en itibarlı halkla ilişkiler platformlarından, San-Diego merkezli LACP (League of American Communications Professionals - Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi) tarafından her yıl düzenlenen yarışmada, kendi kategorilerinde “Dünyanın En İyileri”ne verilen büyük ödül “Platin”in sahibi oldu.  Sütaş, bu ödülü, 20’den fazla ülkeden bini aşkın raporun değerlendirildiği LACP 2015 Vizyon Ödülleri kapsamında global markaları geride bırakarak “Sürdürülebilirlik Raporu” kategorisi altında “Tüketici Ürünleri” sektöründe kazandı.

Sütaş, Sürdürülebilirlik Hedeflerinde İddialı

Sürdürülebilirlik raporuyla Türkiye'yi uluslararası seçkin ödül platformlarında zirvede temsil etmekten gurur duyduklarını belirten Sütaş Yönetim Kurulu Üyesi ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Duygu Yılmaz şunları söyledi:

“Sütaş’ta sürdürülebilirliği, ekonomik, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim boyutlarıyla 41 yıldır işimizin doğal bir parçası olarak görüyoruz. Türkiye’de ilk ve tek olan ‘Çiftlikten Sofralara’ entegre iş modelimizin gereği olarak, yatırım yaptığımız her bölgede üreticilerimizin sürekli eğitiminden damızlık ihtiyaçlarının karşılanmasına, nitelikli yem üretiminden ineklerimizin refahı ve beslenmesine, elektrikten buhara tüm enerji ihtiyacımızın gübre ve atıklarımızdan üretilmesine, ürünlerimizin güvenirliğinden ve doğallığından ülkemizin gıda güvenliğine kadar her konuda sektörümüze örnek uygulamaları hayata geçiriyoruz. LACP’nin değerlendirmesinde ‘Dünyanın En İyisi’ seçilmemiz, dünyanın sürdürülebilirlik konusunda sahip olduğu evrensel anlayış ve hedeflerle aynı yolda olduğumuzu bize bir kez daha kanıtladı. “Sütün iyiliğini ve  bereketini yaymak” olarak tanımladığımız misyonumuzla şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gelecek kuşakların iyiliğini düşünerek çalışmaya devam edeceğiz.”

SÜTAŞ Sürdürülebilirlik Raporu Hakkında

Sütaş, Sürdürülebilirlik Raporu’nda yer alan iddialı 2020 hedefleri kapsamında; enerji ihtiyacının %100’ünü çiftliklerinin gübrelerinden ve fabrikalarının organik atıklarından üretmeyi, sera gazı salımını %50, su kullanımını %25 azaltmayı, atıklarının tamamını geri dönüştürmeyi, lojistik giderlerini %40 düşürmeyi planlıyor. Sütaş, ayrıca her yıl kazancının % 1’ini sağlıklı beslenme ve süt bilincinin artması için yapacağı eğitim ve etkinliklere harcamayı hedefliyor.

YAZIYI PAYLAŞ