Türkiye’nin tarımsal nitelikli en büyük biyogaz ve enerji üretim tesisi olan Sütaş Aksaray Doğal Enerji Tesislerimizin resmi açılış töreni, Yönetim Kurulu Başkanımız MuharremYılmaz’ın ev sahipliğinde 18 Haziran’da Aksaray’da gerçekleştirildi. Açılış törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun, Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Çevre ve Şehircilik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıkları ve Aksaray ili bürokratlarının yanı sıra Aksaraylılar ve Sütaş çalışanları katıldı.

Sütaş Aksaray Doğal Enerji Tesisleri’nin “Gold Standart” tarafından sertifikalandırılan Türkiye’nin ilk biyogaz tesisi ve Çevre Bakanlığı’nın belgelendirdiği ilk “tarımsal nitelikli katı atık bertaraf tesisi” olduğunu vurgulayan yönetim kurulu başkanımız konuşmasında, “Doğal lezzeti doğal enerji ile üretiyoruz” dedi. Muharrem Yılmaz ayrıca Aksaray Doğal Enerji Tesislerimize yapılan yatırımın 9 milyon dolar olduğunu, 2016 ve 2017 yılında enerji üretim kapasitesini artırmak ve gübre tesisini kurmak için 17 milyon dolar daha yatırım yapacağımızı sözlerine ekledi.

Aksaray ve Karacabey’in ardından bu yılın Ekim ayında devreye alınacak olan Tire doğal enerji tesislerimiz ile beraber doğal enerji ve gübre yatırımlarımızın toplam tutarı 2017 sonunda 60 milyon dolara ulaşacak ve böylece 10 milyon ağaca eş değer seragazı azaltımı gerçekleştireceğiz. Yatırımlarımız tamamlandığında tesislerimiz,1.800 ton/gün gübre ve atık işleme kapasitesine sahip olacak; elektrik üretimimiz, 15 MWh’e, buhar üretimimiz 10 ton/saat’e çıkacak. Organomineral gübre üretim kapasitemiz ise günde 350 tona çıkacak.

YAZIYI PAYLAŞ